De Ziua Mondială a Sănătății (7 aprilie 2026), cetățenii sunt invitați la testări gratuite de glicemie și tensiune arterială, în Policlinică.

De Ziua Mondială a Sănătății (7 aprilie 2026), cetățenii sunt invitați la testări gratuite de glicemie și tensiune arterială, în Policlinică.

Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, marchează Ziua Mondială a Sănătății prin organizarea, în data de 7 aprilie 2026, a unei acțiuni dedicate prevenției și sănătății.
În intervalul orar 09:00 – 11:00, în cadrul Ambulatoriului de specialitate din sediul principal al spitalului (Bulevardul Revoluției 1989 nr. 23, Alba Iulia), cetățenii sunt invitați să beneficieze gratuit de măsurarea glicemiei și a tensiunii arteriale. Activitățile vor fi realizate de personalul medical al unității sanitare.
Prevenția și controalele periodice au un rol foarte important în depistarea timpurie a afecțiunilor și în creșterea șanselor de vindecare.